Trendyol Süper Lig’in 2026-2027 sezonunda kulüplerin yaptığı transferlere harcadığı, sattığı transferlerden elde ettiği gelir ve kar-zarar dengesi belli oldu. 18 takımın yer aldığı Süper Lig’de sadece 2 takım yapılan ve satılan transferler sonrası kar elde etti. 1 takım ne kar ne de zarar ederken kalan 15 takımın hepsi zarar etti.
Süper Lig'de yaz transfer döneminde kulüpler kadrolarını güçlendirmek için önemli harcamalar yaparken, bonservis gelirleri giderlerin oldukça gerisinde kaldı. Tablodaki verilere göre 18 kulübün toplam transfer harcaması yaklaşık 407,13 milyon euroya ulaşırken, elde edilen gelir 120,33 milyon euro seviyesinde kaldı.
Böylece Süper Lig ekiplerinin yaz transfer dönemindeki toplam bilançosu yaklaşık 286,81 milyon euro eksi olarak gerçekleşti.
EN FAZLA HARCAMAYI FENERBAHÇE YAPTI
Transfer döneminde en yüksek harcamaya Fenerbahçe ulaştı. Sarı-lacivertliler kadro takviyeleri için 99,17 milyon euro harcarken oyuncu satışlarından 29 milyon euro gelir elde etti.
Fenerbahçe'nin transfer bilançosu 70,17 milyon euro eksi olarak kayıtlara geçti.
Galatasaray ise 78,61 milyon euroluk harcamayla bu alanda ikinci sırada yer aldı. Sarı-kırmızılıların transferlerden elde ettiği 5,54 milyon euroluk gelirin ardından bilançosu 73,07 milyon euro eksi oldu.
Bu rakamla Galatasaray, transfer döneminde gelir-gider farkı açısından en yüksek açığı veren Süper Lig kulübü konumunda bulunuyor.
BEŞİKTAŞ'IN BİLANÇOSU 61,85 MİLYON EURO EKSİ
Transfer harcamalarında üçüncü sırayı Beşiktaş aldı. Siyah-beyazlılar 72,05 milyon euro harcama gerçekleştirirken 10,20 milyon euro gelir sağladı.
Beşiktaş'ın yaz transfer dönemindeki net bilançosu 61,85 milyon euro eksi olarak gerçekleşti.
Böylece İstanbul'un üç büyük kulübü Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın toplam transfer harcaması 249,83 milyon euroyu buldu. Üç kulübün toplam geliri ise 44,74 milyon euroda kaldı.
Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın toplam transfer bilançosu 205,09 milyon euro eksi oldu.
TRABZONSPOR GELİRLERİYLE FARKI AZALTTI
Dört büyükler arasında transfer gelirleriyle harcamalarının önemli bölümünü karşılayan takım Trabzonspor oldu.
Bordo-mavililer yaz döneminde 64,17 milyon euroluk transfer harcaması yaptı. Buna karşılık oyuncu satışlarından 52,50 milyon euro gelir elde etti.
Trabzonspor'un transfer bilançosundaki fark böylece 11,67 milyon euro eksi seviyesinde kaldı. Bordo-mavililer, tabloda yer alan kulüpler arasında en yüksek transfer gelirini elde eden takım oldu.
Dört büyüklerin toplam harcaması 314 milyon euroya ulaşırken toplam gelirleri 97,24 milyon euro olarak gerçekleşti. Bu dört kulübün toplam transfer açığı 216,76 milyon euro oldu.
ÇORUM FK 24,8 MİLYON EURO HARCADI
Tablonun dikkat çeken ekiplerinden biri Çorum FK oldu. Kulüp transferler için 24,80 milyon euro harcarken herhangi bir transfer geliri elde etmedi.
Kasımpaşa da 12,52 milyon euroluk harcamasının tamamını net gider olarak kaydetti.
Samsunspor ise gelir ve gider dengesini sağlayan tek takım oldu. Kırmızı-beyazlılar 11,70 milyon euro harcarken aynı miktarda transfer geliri elde etti ve dönemi sıfır dengeyle tamamladı.
Başakşehir'in 9,30 milyon euroluk harcamasına karşılık 2,30 milyon euro geliri bulunuyor. İstanbul ekibinin bilançosu 7 milyon euro eksi olarak gerçekleşti.
GÖZTEPE VE GAZİANTEP FK ARTIDA
Tabloya göre transfer dönemini pozitif bilançoyla tamamlayan iki Süper Lig kulübü bulunuyor.
Göztepe, 4,48 milyon euro harcarken 6,30 milyon euro transfer geliri sağladı. İzmir temsilcisinin net transfer bilançosu yaklaşık 1,83 milyon euro artı oldu.
Gaziantep FK ise 150 bin euro harcamaya karşılık 438 bin euro gelir elde etti. Gaziantep ekibi transfer döneminde yaklaşık 288 bin euro artıda kaldı.
Samsunspor ise 11,70 milyon euroluk gelir ve aynı miktardaki harcamayla dengede yer aldı.
SÜPER LİG KULÜPLERİNİN TRANSFER BİLANÇOSU
| Kulüp | Harcama | Gelir | Bilanço |
|---|---|---|---|
| Fenerbahçe | 99,17 milyon € | 29,00 milyon € | -70,17 milyon € |
| Galatasaray | 78,61 milyon € | 5,54 milyon € | -73,07 milyon € |
| Beşiktaş | 72,05 milyon € | 10,20 milyon € | -61,85 milyon € |
| Trabzonspor | 64,17 milyon € | 52,50 milyon € | -11,67 milyon € |
| Çorum FK | 24,80 milyon € | Gelir yok | -24,80 milyon € |
| Kasımpaşa | 12,52 milyon € | Gelir yok | -12,52 milyon € |
| Samsunspor | 11,70 milyon € | 11,70 milyon € | 0 |
| Başakşehir | 9,30 milyon € | 2,30 milyon € | -7,00 milyon € |
| Amed SK | 9,06 milyon € | 736 bin € | -8,32 milyon € |
| Çaykur Rizespor | 5,65 milyon € | 100 bin € | -5,55 milyon € |
| Konyaspor | 4,62 milyon € | 411 bin € | -4,21 milyon € |
| Göztepe | 4,48 milyon € | 6,30 milyon € | +1,83 milyon € |
| Alanyaspor | 2,87 milyon € | Gelir yok | -2,87 milyon € |
| Kocaelispor | 2,65 milyon € | Gelir yok | -2,65 milyon € |
| Eyüpspor | 2,20 milyon € | 1,10 milyon € | -1,10 milyon € |
| Gençlerbirliği | 1,60 milyon € | Gelir yok | -1,60 milyon € |
| Erzurumspor FK | 1,53 milyon € | Gelir yok | -1,53 milyon € |
| Gaziantep FK | 150 bin € | 438 bin € | +288 bin € |
DÖRT BÜYÜKLER TOPLAM HARCAMANIN YÜZDE 77'SİNİ YAPTI
Tablodaki rakamlar üzerinden yapılan hesaplamaya göre Süper Lig'deki 18 kulüp yaklaşık 407,13 milyon euro harcama yaptı. Transferlerden sağlanan toplam gelir ise yaklaşık 120,33 milyon euro oldu.
Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un 314 milyon euroluk toplam harcaması, ligdeki toplam transfer giderinin yaklaşık yüzde 77'sini oluşturdu.
Net bilançoda en yüksek açık 73,07 milyon euroyla Galatasaray'da görülürken onu 70,17 milyon euroyla Fenerbahçe ve 61,85 milyon euroyla Beşiktaş takip etti. Trabzonspor ise 52,50 milyon euroluk transfer geliri sayesinde dört büyükler içinde giderlerini en yüksek oranda karşılayan kulüp oldu.